GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12735069
*
nr 1273 5069
Vas
Rörstrand, monogramsignerad, keramik. Målad dekor av sydländskt landskap med musicerande par. Höjd: 24 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 september 2019
kl 19:56:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/9 10:08:13
1
200 kr
2/9 19:42:19
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige vas
-
4247 Fåtöljer
ett par, Sam Larsson, "Metro", DUX, 1970-tal, böjt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:19
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:00
-
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
4226 Oljemålning
Vasström. Signerad, daterad 43, "Junno". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:52
-
3007 Sockerskål
+ gräddkanna + vas, Royal Copenhagen, Musselmalet,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:16
-
4178 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Blågrön ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:40
*
Vas
nr 1273 5069
Vas
Rörstrand, monogramsignerad, keramik. Målad dekor av sydländskt landskap med musicerande par. Höjd: 24 cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 september 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/9 10:08:13 | 1 | 200 kr |
2/9 19:42:19 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige vas
-
4247 Fåtöljer
ett par, Sam Larsson, "Metro", DUX, 1970-tal, böjt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:19 -
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:00 -
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
4226 Oljemålning
Vasström. Signerad, daterad 43, "Junno". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:52 -
3007 Sockerskål
+ gräddkanna + vas, Royal Copenhagen, Musselmalet,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:16 -
4178 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Blågrön ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:40